Cześć, nazywam się Paweł Wątor. Jestem absolwentem Krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka. Choć znalazłem się na wydziale stricte technologicznym to prawdziwą moją pasją i zainteresowaniem jest dietetyka kliniczna. Pomimo specjalności „żywienie człowieka z dietetyką” brakowało mi wiedzy z tym związanej i tak jak wtedy i obecnie rozwijam się nadal w tym kierunku.

Praca w roli dietetyka, tj. osoby układającej diety nie sprawia mi większej przyjemności jak tłumaczenie, nauka  i nauczanie tego przedmiotu. To jest m.in. powodem powstania tej strony – strony pronaukowej, edukacyjnej. W przyszłości zamierzam rozpocząć studia doktoranckie.

Osobiście interesuje mnie podróżowanie i poznawanie świata. To najlepsza droga poznawania siebie i doświadczania życia. Trudno jest mi się osadzić w jednym miejscu i tak robię, by mieć ich jak najwięcej.

Poza dietetyką interesuję się psychologią i rozwojem duchowym. Stąd medytuję i uważam to za wspaniałą aktywność jaką każdy z nas może robić dla samego siebie. Pośród wpisów dotyczących żywienia człowieka w mediach społecznościowych zdarza się, że piszę swoje przemyślenia o życiu i myślę że tam najlepiej mnie możesz poznać. Tak więc zapraszam do śledzenia!

Pozdrawiam

Paweł Wątor

, ,

Jakie są objawy niedoboru magnezu i gdzie go znaleźć. Którzy pacjenci powinni szczególnie zwrócić na niego uwagę? Większość z nas spożywa zbyt mało magnezu.

Większość z nas spożywa zbyt mało magnezu w ciągu dnia spełniając czasem zaledwie kilkadziesiąt procent ilości jakiej powinniśmy dostarczać. Ze względu na szeroki wachlarz funkcji spełnianych przez magnez, jest on związany z rozwojem i progresją wielu chorób a jego niedobory dają różne objawy. Odpowiednie odżywienie magnezem wpływa pozytywnie na nastrój, poczucie energii i podnosi jakość życia. Zadbanie o prawidłowe jego spożycie oddala także rozwój chorób kojarzonych ze starszym wiekiem.
, , , , ,

Czym są adaptogeny i jak pomagają w zwalczaniu stresu

Żyjemy w codziennym stresie. Martwimy się o rachunki, niespłacone kredyty, pracę czy relacje międzyludzkie. Coraz więcej młodych Polaków i Polek w wieku nastoletnim zgłasza się do psychologów. Dużą grupę z tych ludzi stanowią młodzieńczy, którzy wyjeżdżają z własnych miast do innych na studia. Niestety widoczne jest to też w statystykach. Polska obecnie znajduje się w czołówce krajów Europejskich w liczbie samobójstw. Adaptogeny – środki wspomagające organizm w radzeniu sobie ze stresem znajdują stąd coraz większe zainteresowanie. Czym są i jak mogą nam pomóc?
, ,

Hashimoto: Wzrost o każde 5 ng/mL witaminy D we krwi skorelowany z 19%-owym niższym ryzykiem rozwoju choroby Hashimoto.

Witamina D jest niezbędna dla funkcjonowania układu odpornościowego. Gdy jej brakuje, wzrastają procesy zapalne co podnosi ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych. W przypadku osób chorych niedobór witaminy D nasila objawy chorobowe i ogranicza możliwości terapeutyczne. Odpowiednie odżywienie witaminą D jest kluczowe w chorobach autoimmunologicznych.