Kwasy omega-3 których jest kilka są głównymi kwasami jakie znajdziemy w tkance mózgu lub siatkówce oka.

Większość ludzi spożywa zbyt małą ilość kwasów omega-3 w diecie.

Objawia się to chorobami metabolicznymi, także tych ze sfery psychicznej jak depresja, schizofrenia.

Odpowiednie spożycie kwasów omega-3 zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób.

Dożylne podanie kwasów omega-3 wspomaga leczenie w urazach głowy.

Mózg jest zbudowany głównie z tłuszczu

Znaczna część naszego mózgu zbudowana jest z tłuszczu, także tego, który dostarczamy wraz z pożywieniem. Zepsuty tłuszcz pochodzący z przetworzonej i niezdrowej żywności będzie tym samym wykorzystanym do budowy naszego ciała. W przypadku układu nerwowego, mózg poza tkanką tłuszczową jest organem zawierającym najwięcej ilości tego składnika składając się prawie w 3/4 z tłuszczu. Z punktu widzenia różnic w budowie tłuszczy można je podzielić na pewne rodzaje i jedną z nich są tłuszcze nazywane rybnymi dlatego, że w dużym stopniu znajdują się w tłustych rybach (makrela atlantycka, śledź, węgorz, łosoś dziki, sardynka). Około 30% tłuszczy budujących mózg to właśnie wspomniane tłuszcze rybne, zwane też kwasami omega-3. Wykazują wiele właściwości, a te wobec układu krwionośnego są często wykorzystywane dla promocji ich spożycia w mediach. Jak się okazuje, są także dobre dla układu nerwowego.

Spożywamy zbyt mało kwasów omega-3

Problem polega na tym, że spożywamy zbyt małą ilość kwasów omega-3 w diecie co prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych dlatego że niedobór tego składnika odbija się na każdej komórce budującej nasz organizm. Tłuszcze budują błony komórkowe, bariery oddzielające je od innych komórek i środowiska zewnętrznego. Zbyt mała ich ilość zmniejsza ich udział procentowy w błonie, a ta staje się twardsza, mniej płynna. Jej funkcjonowanie jest zaburzone. W mózgu problemy również dotyczą jego funkcjonowania i w efekcie dochodzi do rozwoju takich chorób jak depresje, alzheimer, demencja, spadku poziomu ilorazu inteligencji, problemów z koncentracją, nauką, samopoczuciem czy kontrolowaniem emocji.

Niezbędnych dla pracy mózgu

Tym krótkim wstępem chciałem wyjaśnić co odpowiada za wyleczenie 2 osób z ciężkim urazem mózgu których życie stało pod kreską zapytania. Kwasy n-3 odpowiadają za regenerację komórek nerwowych, wygaszają procesy zapalne mózgu oraz utrzymują cały układ nerwowy zdrowiu. Wszystkie to odpowiada za świetne terapeutyczne właściwości tłuszczu rybiego w leczeniu obrażeń mózgu.

Na portalu Youtube znajduje się film, na którym chłopak po wypadku otrzymywał 20g tłuszczy rybich dziennie poprzez rurkę do odżywiania. Leżał 9 tygodni w szpitalu bez większej poprawy, po 2 dniach stosowania terapii z użyciem kwasów n-3 można było z nim normalnie rozmawiać .

Ps. Nie należy stosować tak dużych dawek jeśli jest się osobą zdrową. Kwasy n-3 łatwo się psują i w większych dawkach podnoszą zapalenie zamiast go zwalczać. Dzienna dawka 1-2 gram kwasów (EPA+DHA) wystarczy dla większości ludzi. Jednak to zależy od diety i innych czynników w tym środowiskowych.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *