Olej kokosowy wykazuje niezwykłe właściwości gdy jest używany w celach kosmetycznych i spożywczych. Właściwości bakteriobójcze oleju kokosowego dzięki dużej zawartości kwasu laurynowego (powyżej 50%) można wykorzystać jako składnik maści przeciwtrądzikowej, przeciw opryszczce czy dezodorantu. Należy jednak mieć na uwadze, że kwas laurynowy jest równie wysoce komedogenny tzn. zatyka gruczoły przez co równie dobrze może przyczyniać się do powstawania trądziku i faktycznie u wielu osób tak działa. U mnie na przykład dobrze spisuje się na całe ciało z wyjątkiem twarzy i szyi.

W połączeniu z sodą oczyszczoną i mąką z maranty trzcinowej możemy zrobić dobry dezodorant nie zawierający szkodliwych składników obecnych w komercyjnych produktach.

Kwas laurynowy wchodzi tylko w 1-2% w skład wszystkich kwasów tłuszczowych łoju skórnego, jednak wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne zwłaszcza wobec P. acnes. Znacznie obniża opuchliznę wywołaną zakażeniem, a także liczbę bakterii poprzez niszczenie ich błon in vivo (Rys.1.a, b), zmniejsza odpowiedź zapalną (Rys.1.d). Propionibacterium acnes może przeżyć fagocytozę w makrofagach – z tego względu kwas laurynowy jest dobrym składnikiem przeciwbakteryjnym a także zdrowym, nieszkodliwym dla komórek gospodarza.

Kwas laurynowy ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne co jest ważne w wyciszaniu zapalenia ostrego, które manifestuje się zwiększonym napływem krwi, podniesioną lokalnie temperaturą, zaczerwienieniem i zwiększonym odczuciu bólu.

Przepis jest prosty, należy roztopiony w rondelku wosk przepuścić przez sito by usunąć zanieczyszczenia i wymieszać z płynnym olejem kokosowym. Im dacie więcej wosku tym balsam będzie się ciężej rozsmarowywał bo jest silnie hydrofobowy. Gdy dacie go za mało, balsam będzie zbyt oleisty. Stosunek jaki zastosowałem w swoim balsamie wynosi około 1:4-5 wosku do oleju kokosowego. Wyszedł dobry choć następnym razem planuje dać więcej wosku po to by zintensyfikować zapach miodu i zagęścić balsam. Można dodać olejku eterycznego jeśli ktoś chce zmienić zapach, użycie masła nierafinowanego będzie lepszym rozwiązaniem. Balsamu używam dla zdrowia skóry smarując całe ciało, dobrze sprawdza się jako krem do stóp które można nabalsamować przed snem. W przypadku trądziku jest dobry dla zwalczania bakterii, która infekuje mieszek włosowy przy zaburzonym metabolizmie organizmu i powoduje rozwój trądziku. Jeśli masz problem z zdrowiem skóry wypróbuj tego balsamu. Pamiętaj jednak, że może on stanowić część terapii trądziku a nie jego całość oraz o tym, że jest znacząca część osób u których olej kokosowy potęguje trądzik.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *